Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej.

Niedziela, 21 Października, 2018
Inspiracje
  • KONTAKT

Czy przemówienie może zabić? – czyli 9 ciekawostek o wystąpieniach publicznych.

AUTOR: Michał Kasprzyk Opublikowano: 14.01.2016
gratisography-st mikrofon

Z pewnością czytaliście już mnóstwo list z ciekawostkami, ale większość z Was nigdy nie trafiła na taką.

 

Oto 9 ciekawostek o przemówieniach.

1.

Martin Luther King, którego “Mam marzenie” jest chyba najsłynniejszym przemówieniem świata, a na pewno jednym z tych, które miały olbrzymi wpływ na ludzkość, nie zawsze był świetnym mówcą. W seminarium za przemawianie dostał zaledwie… czwórkę.

2.

Mark Twain, autor powieści o przygodach Tomka Sawyera, więcej zarabiał na przemawianiu, niż na pisaniu.

3.

Osoby, które otwarcie przyznały się do strachu przed wystąpieniami publicznymi:

  • Winston Churchill
  • John F. Kennedy
  • Margaret Thatcher
  • Barbra Streisand
  • Bono
  • Elvis Presley

4.

Arystoteles, Isaac Newton, Charles Darwin, Winston Churchill, Jack Welch (słynny dyrektor General Electric) oraz James Earl Jones (który użyczył głosu Darthowi Vaderowi) wszyscy używali swojego głosu w różnego rodzaju wystąpieniach publiczych. Wszyscy na którymś etapie swojego życia się jąkali.

5.

Thomas Jefferson tak bardzo bał się przemawiania, że zdecydował się co roku wysyłać kogoś w swoim imieniu, kto w Kongresie odczytywał State of the Union (coroczne przemówienie prezydenta USA).

6.

Steve Jobs wiedział jak ważne jest przygotowanie się do przemówienia. Przed prezentacjami na konferencjach Apple ćwiczył do upadłego przez kilka poprzedzających je dni.

7.

Lęk przed przemówieniami nazywa się Glossophobia. Lęk przed śmiercią to Necrophobia. Co niezwykłe, więcej ludzi dotyczy ten pierwszy. Jerry Seinfeld powiedział kiedyś, że statystycznie rzecz ujmując, ludzie na pogrzebie wolą leżeć w trumnie niż wygłaszać mowę pochwalną.

8.

Biorąc pod uwagę, ile przemówień odbywa się codziennie na całym świecie, ciężko jest określić najkrótsze i najdłuższe przemówienie, ale są dwa, które służą jako przykłady.
Najkrótszym było przemówienie otwierające prezydenturę George’a Washingtona. Prezydent, który nie przepadał za wystąpieniami publicznymi, zmieścił się w 135 słowach – to około jedna minuta.
Za najdłuższe uchodzi przemówienie wygłoszone w Izbie Gmin brytyjskiego parlamentu w 1828 roku – trwało 6 godzin.

9.

Czy przemówienie może zabić? W pewnym sensie… Prezydent USA William Henry Harrison wygłosił swoją mowę inauguracyjną w około godzinę (8445 słów) na świeżym powietrzu. 'A good speech should be like a woman's skirt; long enough to cover the subject and short enough to create interest.' te słowa przypisuje się Winstonowi Churchillowi Pech chciał, że warunki pogodowe były bardzo kiepskie, więc prezydent zmókł i zmarzł. Miesiąc później zmarł na zapalenie płuc.
Jakie lekcje jesteś w stanie wyciągnąć z tych ciekawostek?

podobne tematy

Pułapka doliny niesamowitości.

Ghost in The Shell Inspiracje

YOUNG MARKETERS SUMMIT 2016. Event zyskanych szans i pełen inspiracji.

mareting summit balkon Inspiracje

Wolves Summit – Wolfish appetite for business.

wolves eng Feedback From Poland

Fatal error: Call to undefined function geoip_open() in /home/feedbk/domains/feedbk.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-power-stats/powerStats.class.php on line 287