Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej.

Czwartek, 15 Listopada, 2018
Innowacja
  • KONTAKT

Inteligentne domy – luksus dla bogaczy, czy zwiastun przyszłości?

AUTOR: Małgorzata Traczyk Opublikowano: 17.02.2015
https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje Zdjęcie: źródło:https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje

Wyobraźmy sobie taką scenę – wracamy zmęczeni do domu po ciężkim dniu pracy. Gdy dojeżdżamy pod naszą posesję, brama automatycznie się otwiera, a światła przed domem zapalają się. W ogrodzie uruchamia się fontanna. Gdy tylko przekroczymy próg, pomieszczenie rozjaśnia się jasnym blaskiem. Wystarczy kilka kliknięć, a w ciągu kilkunastu minut czeka na nas gorąca kąpiel i   świeżo zaparzona kawa lub herbata. Z salonu dobiegają nas dźwięki ulubionej muzyki i już po chwili możemy się relaksować w domowym zaciszu. To nie scena z filmu sci-fi, ale najprawdziwszy inteligentny dom, który może mieć dzisiaj prawie każdy (o ile posiada wystarczająco zasobny portfel).

Dom na miarę Billa Gatesa

Chyba najsłynniejszym inteligentym domem na świecie jest, legendarna już, posiadłość Billa Gatesa. Xanadu (bo tak nazywa się gigantyczny kompleks mieszkalny) położony jest nad jeziorem Washington w USA. Ta naszpikowana elektroniką rezydencja potrafi rzeczy, o których większości z nas nawet się nie śniło. Oprócz „standardowych” rozwiązań, tj. regulacja temperatury w pomieszczeniach, oświetlenia czy też podgrzewanych podłóg, były szef Microsoftu może słuchać muzyki, przemierzając kolejne długości basenu, który został wyposażony w podwodny system dźwięku. Wieczorową porą Gates ma do dyspozycji salę kinową, wyposażoną w maszynę do robienia popcornu i pluszowe fotele. To jednak nie wszystko. Każdy gość otrzymuje specjalny identyfikator, dzięki któremu dom automatycznie dostosowuje oświetlenie, temperaturę, muzykę, a nawet obrazy na ścianach w pomieszczeniu do preferencji przybysza.
Nie traćcie jednak nadziei! Raz do roku Bill Gates organizuje licytację, w której główną nagrodą jest zwiedzanie Xanadu z panem domu w roli przewodnika. Jedynym warunkiem wzięcia w  niej udziału jest bycie pracownikiem Microsoftu.

https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje

źródło:https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje

Być panem we własnym domu

W dzisiejszych czasach nie trzeba być jednak Gatesem, żeby zostać posiadaczem inteligentnego domu. Na rynku jak grzyby po deszczu pojawiają się  firmy, które specjalizują się w systemach zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System). Ich oferta skierowana jest przeważne do ludzi zamożnych, gdyż urządzenie takiego gniazdka kosztuje od kilkudziesięciu tys. do kilkuset tys. złotych, w zależności od wykorzystanych w projekcie technologii. Co poniektórzy wykładają miliony, aby dostosować dom do swoich zachcianek. Czego więc można oczekiwać po inteligentnym domu?

https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje

źródło:https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje

Światło to podstawa

Jedną z podstawowych funkcji inteligentnego domu jest automatyczne sterowanie oświetleniem. Jednak mowa tu nie tylko o oświetleniu sztucznym, ale też o sterowaniu światłem dziennym za pomocą rolet. Otóż, dzięki wbudowanym do systemu zegarom astronomicznym, a także urządzeniom mierzącym natężenie oświetlenia rolety, w zależności od pory dnia, roku czy też pogody opuszczają się lub podnoszą, aby wpuścić optymalną ilość światła. Przykładowo – jeżeli wstajemy rano latem – rolety rozsuną się, wpuszczając do pomieszczenia odpowiednią ilość światła, jednak na tyle, aby słońce nie raziło nas w oczy. Analogicznie zimą – o poranku, kiedy jeszcze jest ciemno, rolety podniosą się do pewnej wysokości, ale jednocześnie zapali się światło w pomieszczeniu. Tu jednak nie kończą się możliwości oświetlenia. W zależności od preferencji użytkownika można zaprogramować je tak, aby światło było odpowiednio mocne kiedy pracujemy w gabinecie, bądź przygaszone, jeżeli chcemy się zrelaksować. Możliwości są wręcz nieograniczone.

Jak w twierdzy

Kolejną zaletą inteligentnych domów są ich systemy bezpieczeństwa. Dzięki całej gamie czujników i detektorów, w takim miejscu można się poczuć jak w prawdziwej twierdzy. W przypadku próby kradzieży uruchamia się alarm przeciwwłamaniowy, automatycznie zostaje powiadomiona ochrona/policja, a intruz zostaje nagrany przez system monitoringu rozmieszczony na terenie całej posesji. Taki dom także raj dla zapominalskich – jeżeli np. nie zamkniemy okna, system zrobi to za nas.
Nie musimy się także obawiać, jeśli chodzi o pożar. Jeżeli tego typu zagrożenie zostanie wykryte, system natychmiast uruchamia odpowiednią procedurę – rolety się podnoszą aby ułatwić ewakuację, okna się zamykają aby odciąć dopływ tlenu, gaz zostaje odcięty. Poza tym we wszystkich urządzeniach powtarzany jest komunikat o zaistniałym zagrożeniu a w razie nieobecności mieszkańców, informacja zostaje wysłana drogą e-mailową bądź przez SMS.

https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje

źródło:https://www.facebook.com/ArtCinema.inteligentne.instalacje

Druga strona medalu

To tylko część zalet inteligentnych domów. Niewątpliwie jest ich o wiele więcej – przykłady można by mnożyć w nieskończoność – począwszy od rozrywki, jaką może dostarczać nam multiroom, kończąc na oszczędnościach związanych z kontrolowaniem energii odnawialnej pochodzącej z własnych mikroźródeł. Jednak tego typu zastosowania mają także wady. Jedną z nich jest oczywiście cena – mimo że BSM jest na rynku już de facto od kilkudziesięciu lat, to wciąż przeznaczony jest przede wszystkim dla bardzo wąskiego grona osób. I chociaż niektóre rozwiązania (tj. sterowanie światłem) są już dostępne w masowej sprzedaży, dużo czasu musi minąć, aby inteligentne systemy zagościły w domach przeciętnego Kowalskiego.
Coraz więcej mówi się też o hakerskich włamaniach do inteligentych systemów. Chociaż chronią one mienie przed zwykłymi włamywaczami „z łomem”, niestety coraz częściej można spotkać wykfalifikowanych złodziei, którzy stają się coraz sprytniejsi. Jest jeszcze jeden aspekt, który odstrasza potencjalnych klientów od instalowania inteligentnych sprzętów w domach – wszechobecny podsłuch. Ostatnio pod lupą znalazł się Samsung. Jak się bowiem okazało, urządzenia, które wykorzystywały funkcje poleceń głosowych, przechwytywały także inne rozmowy, a Samsung miał możliwość przechowywania i posługiwania się tymi danymi.

Zobacz Wszystkie Treści od Autora

podobne tematy


Wolves Summit – Wolfish appetite for business.

wolves eng Feedback From Poland


Jak najwięksi gracze social mediów chronią nasze dane? Raport EFF 2015 „Who has your back?”.

http://www.gratisography.com/ RAPORT

Wi-Fi jako nowy kanał komunikacji – case study Lenovo.

239H Case study

Budki telefoniczne, faksy, encyklopedie, mapy – tak zmienił się nasz świat.

źródło: gratisography.com digital transformation


Fatal error: Call to undefined function geoip_open() in /home/feedbk/domains/feedbk.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-power-stats/powerStats.class.php on line 287