Skanowanie laserowe jest jedną z najpopularniejszych metod pomiarowych wykorzystywanych obecnie w branży architektonicznej oraz budowlanej. Za pomocą nowoczesnych laserów można łatwo i szybko uzyskać informacje dotyczące praktycznie każdego obiektu i terenu, a następnie pozyskane dane przekształcić w różnorodne materiały.
Jak odbywa się skanowanie laserowe 3D?
Metoda jak skaning laserowy 3D polega na zastosowaniu specjalnych urządzeń laserowych stosowanych do wykonania pomiarów. Laser jest bardzo popularnym narzędziem do prowadzenia pomiarów – za jego pomocą można mierzyć odległości od różnych punktów w przestrzeni znacznie efektywniej niż za pomocą tradycyjnych technik.
Skanowanie laserowe polega na wykorzystaniu wielu technik. Może ono odbywać się z lecącego samolotu, dronu, ale również może być to skanowanie stacjonarne, które prowadzone jest z wykorzystaniem urządzeń, które przemieszczane są ręcznie.
Urządzenia do skanowania laserowego pozwalają na zebranie informacji nawet o około milionie punktów znajdujących się w przestrzeni podczas jednej sekundy. Na podstawie pobranych pomiarów można potem przygotować chmurę punktów. Zawiera ona wtedy trójwymiarowe odwzorowanie mierzonej przestrzeni. Z wykorzystaniem chmury punktów można potem tworzyć inne materiały, na przykład rzuty albo wizualizacje 3D.
Skanowanie laserowe 3D – możliwości zastosowania
Za pomocą skanowania laserowego można uzyskać informacje dotyczące różnych przestrzeni. Uniwersalność powoduje, że skanowanie laserowe 3D – https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ jest obecnie tak popularne i wybierane przy pomiarach wielu obiektów – także tych cechujących się bardzo wysokim poziomem szczegółowości.
Za pomocą metody skanowania laserowego 3D można mierzyć:
- obiekty – budynki mieszkalne, przemysłowe, komercyjne, użyteczności publicznej, zabytkowe, elementy infrastruktury i inne
- obszary – tereny otwarte, na przykład przemysłowe, infrastrukturalne i inne
- wnętrza – przestrzenie wewnątrz budynków
Po wykonaniu pomiarów za pomocą metody jak skanowanie laserowe 3D możliwe jest otrzymanie bardzo dokładnych materiałów o wszechstronnym zastosowaniu, między innymi stosowanych w celu wykonania inwentaryzacji czy projektów trójwymiarowych.
Podsumowując, technologia skanowania laserowego jest bardzo dobrą alternatywą dla innych metod pomiarowych. To dogodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę jego wysoką dokładność, szybkość, a także wygodę prowadzenia pomiarów. Nowoczesne oprogramowanie komputerowe pozwoli wtedy na uzyskanie materiałów wyróżniających się swoją precyzją oraz wszechstronnym zastosowaniem.