frezowanie CNC
Porady

Najwyższa precyzja frezowania. Czym jest frezowanie CNC?

Frezowanie to jedna z najczęściej prowadzonych prac polegających na obróbce skrawaniem. Jest ona stosowana przy produkcji różnych elementów z metalu, tworzyw czy drewna. Aby uzyskać najwyższy poziom precyzji, prowadzi się frezowanie CNC. Na czym polega ta metoda? Jakie są jej najważniejsze zalety?

Frezowanie – co to jest?

Podczas frezowania dochodzi do obróbki materiału z użyciem frezarek. Urządzenia te wyposażone są w narzędzia – frezy, które mają na celu zbieranie nadmiaru materiału w tych miejscach, w których wykonuje się obróbkę. W efekcie możliwe jest tworzenie różnych typów elementów, na przykład kół zębatych, gwintów, ale też dekoracyjnych detali, na przykład w drewnie.

Do wykonania prac frezarskich stosuje się różne rodzaje frezarek. Są to także urządzenia sterowane komputerowo, czyli inaczej CNC. Za ich pomocą prowadzone jest frezowanie CNC – obróbka skrawaniem tego rodzaju ma obecnie szerokie zastosowanie w realizacji wielu różnych elementów.

Czym wyróżnia się frezowanie CNC?

Obróbka skrawaniem CNC, do której zalicza się frezowanie CNC, jest sposobem obróbki cechującym się wieloma zaletami w porównaniu do standardowego frezowania ręcznego. Wynika to z faktu, że podczas pracy stosowane są komputery, które na podstawie przygotowanego projektu mogą automatycznie prowadzić frezy tak, aby przygotować konkretny przedmiot.

W porównaniu z ręcznymi frezarkami modele wykorzystujące technologię CNC mogą przygotować znacznie bardziej dokładne, precyzyjne elementy, ponieważ nie są one wtedy narażone na błąd ludzki wynikający z niewłaściwego ustawienia frezów. Jednak nie jest to jedyna zaleta tej właśnie metody, ponieważ ma ona także szereg innych korzyści.

Najważniejsze korzyści frezowania CNC:

  • szybkie prowadzenie prac – wykonanie elementów techniką CNC jest szybsze niż ręcznie
  • najwyższa jakość elementów – odpowiadają one projektowi i dzięki temu mogą doskonale spełniać swoją funkcję
  • bardzo wysoka precyzja – frezowanie CNC bardzo dobrze nadaje się do wykonania drobnych, misternych elementów
  • stała powtarzalność – elementy wykonane z użyciem frezowania CNC wyróżniają się niemalże doskonałą powtarzalnością
  • poprawa bezpieczeństwa – dzięki temu, że prace wykonuje zautomatyzowane urządzenie, zmniejsza się ryzyko wypadków przy pracy

Obecnie komputerowe frezowanie CNC prowadzone jest przez wiele firm, które dysponują nowoczesnym zapleczem dedykowanym do tego typu prac. Adresy firm wykonujących usługi frezowania za pomocą nowoczesnych maszyn CNC można znaleźć za pomocą internetu.

You may also like...